Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ANCHETA SOCIALA .....unul din frati care are handicap ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ANCHETA SOCIALA .....unul din frati care are handicap fizic si probleme cu alcoolul, ...

unul din frati care are handicap fizic si probleme cu alcoolul, solicita la primaria comunei o Ancheta sociala la mama de 90 de ani . El nu locuieste cu mama si nu o ajuta. I se elibereaza Ancheta sociala de la primaria comunei pentru a-i servi la primaria municipiului unde locuieste. In ancheta este mentionat faptul ca el este singurul intretinator al mamei ceea ce nu este adevarat. Intrebare: 1. se poate anula ancheta sociala si cum daca primaria comunei refuza?..2. poate sa-i influienteze negativ pe ceilalti frati in caz de mostenire?....3 unde se poate reclama neregula pe cale ierarhica??? MUltumesc.
1. nu se poate anula , decat daca la data efectuarii anchetei nu erau indeplinite conditiile sa fie efectuata, ceea ce m-as mira
2. habar nu avem,,, poate, sigur ca poate, dar trebuie sa vedem si noi dosarul, altfel vorbim vorbe,
3. care neregula? normal ca pe cale ierarhica se poate reclama la sef, unde altundeva?
de ce sa nu se poata anula?..nu se mai fac reevaluari?.....dupa 2 ani situatia se poate schimba, nu?
Nu inteleg cum poate un om cu handicap fizic si probleme cu alcoolul poate sa ceara asistenta sociala pentru mama lui ca singur intretinator, cand mai are 2 frati ce nu si-au neglijat mama.
Nu se poate anula daca nu sunt indeplinite conditiile pentru nulitate. Reevaluarea este altceva, adica ceva ce duce la o schimbare/modificare de solutie, nu la anulare (in fine, in domeniul asta conteaza mult ce ceri, daca ceri gresit, gresit primesti).
Cat priveste, chestiunea cu temeinicia (treaba cu "Nu inteleg cum poate un om cu handicap fizic si probleme cu alcoolul poate sa ceara asistenta sociala pentru mama lui ca singur intretinator, cand mai are 2 frati ce nu si-au neglijat mama") nu se poate raspunde fara a se vedea dosar, detalii, amanunte, este si de inteles de ce ...