Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Refuz luare in evidenta auto de catre primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Refuz luare in evidenta auto de catre primarie

Buna ziua,
Imi este refuzata luarea in evidenta a unei masini de catre primarie din cauza unei amenzi neplatite.
Intrebarea mea este: poate primaria ca conditioneze luarea in evidenta a unei masini (pentru inmatriculare) daca am datorie la primarie? Nu e pentru plata impozitului, aia e abia anul viitor, doar luarea in evidenta in vederea inmatricularii.
Multumesc!
loakvo, utilizator
Dacă doriți să înmatriculați mașina pe numele dvs, nu are nici o legătură una cu alta: Structura de taxe și impozite nu are bază legală să nu vă ia autovehiculul în evidență.
Imi puteti spune va rog care ar fi calea legala de urmat? Functionarul refuza in continuare luarea in evidenta pana la plata datoriilor, masina nu poate fi inmatriculata.
Depuneți în scris toate documentele necesare luării în evidența fiscală a autovehiculului, inclusiv cererea tip prevăzută de legislația fiscală și așteptați răspunsul. Și eu sunt curioasă ce bază legală invocă PRIMĂRIA pentru a refuza luarea în evidență...