avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire bunuri succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire bunuri succesiune

Buna seara. Se da următoarea problema pentru care am nevoie de un sfat. In urma decesului bunicilor dezbatem succesiunea pentru următoarele bunuri:1 apartament,1 masina si 2 terenuri. Dorim sa ne înțelegem și sa facem totul pe jumătate cu mențiunea ca noi dorim sa pastram apartamentul având o valoare sentimentala asa ca ne-am gândit la următoarea solutie: sa despagubim cu jumatate din valoarea apartamentului celuilalt mostenitor,sa împărțim terenurile având suprafețe egale si fiind situate în aceeași zona si masina o pot pastra sau vândută si împărțită suma dobândită. Aici intervine o problema si anume ca celalalt mostenitor vrea jumatate din pretul apartamentului la prețul pietei( dupa calculele lui peste 35000 de euro),ceea ce nu e real fiind un apartament neîngrijit,bătrânesc fara condiții si având o curte luata în concesiune pentru care am achitat 1200 lei taxa la primarie pe anul în curs si vor si ambele terenuri.
În cazul in care ajungem în instanta cum se procedează? Exista posibilitatea sa rămânem fără apartament? Ma gandesc ca poate atunci o sa fie evaluat la prețul real din grilele notariale si ii despagubim cu jumatate din suma reala si se împart si celalalt bunuri în mod egal. Am facut demersurile pentru un credit bancar astfel încât sa facem rost de bani sa ii despagubim si ei se ridica cu pretenții de la zi la zi. Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 14:22, 23 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In proces imobilul nu se evaluează conform grilei notariala ci în urma unei expertize care va stabili valoarea de circulatie.Vorbiti cu un avocat sunt multe de discutat,costuri,durata,ce se poate obtine etc.
Si in cazul succesiunii in fata notarului cum se calculeaza aceasta jumatate din imobil? Menționez ca de la decesul proprietarului m-am îngrijit de acest apartament,am facut curat,am zugrăvit fiind foarte murdar,am facut reparatii având țevi care s-au spart. Bănuiesc ca nu are nicio relevanta în aceasta împărțire a bunurilor faptul ca eu am avut grija pe proprietar inainte de deces însemnând tratamente,internări,înmormântare etc.


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

In proces imobilul nu se evaluează conform grilei notariala ci în urma unei expertize care va stabili valoarea de circulatie.Vorbiti cu un avocat sunt multe de discutat,costuri,durata,ce se poate obtine etc.

Dacă vs intelegeti sa efectuați partajul la notar va trebui să vă înțelegeți și pe valoare (cum doriti dvs,valoare piata valoare grila notariala z) dacă există neînțelegeri doar în instanța se realizeaza partajul.Pt îmbunătățiri dacă erau necesare aveti un drept de creanta.
Dacă vs intelegeti sa efectuați partajul la notar va trebui să vă înțelegeți și pe valoare (cum doriti dvs,valoare piata valoare grila notariala z) dacă există neînțelegeri doar în instanța se realizeaza partajul.Pt îmbunătățiri dacă erau necesare aveti un drept de creanta.
Dacă vs intelegeti sa efectuați partajul la notar va trebui să vă înțelegeți și pe valoare (cum doriti dvs,valoare piata valoare grila notariala z) dacă există neînțelegeri doar în instanța se realizeaza partajul.Pt îmbunătățiri dacă erau necesare aveti un drept de creanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salutare.are cineva idee sau cunoaste din proprie experienta ... cochintu cochintu salutare.are cineva idee sau cunoaste din proprie experienta ma refer la persoanele care au legatura experti, avocati etc daca exista o diferenta de pret intre ... (vezi toată discuția)
4 frati si mama in viata, succesiune incheiata, un frate refuza partajul la notar sovarreugen sovarreugen Buna ziua, Suntem 4 frati. Tata a decedat in urma cu 16 ani iar mama inca traieste. Am facut anul acesta succesiunea. Mama a avut din start jumatate din ... (vezi toată discuția)
Partaj cu drept de creanta ghira_adina ghira_adina As dori sa fac partaj cu soțul și va rog să mă ajutați cu o problema legata de o creanta. E vorba de o donatie făcută mie de sora și mama mea, în ... (vezi toată discuția)