Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sentinta de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sentinta de divort

se poate ataca sentinta de divort dupa ce a fost a fost inchisa
Cum adica a fost inchisa? ....a ramas definitiva si irevocabila?
poate dupa ce a fost pronuntata!?!?
Sentinta poate fi atacabila cu apel , in termen de 30 de zile de la comunicare.Decizia , cu recurs , termenul fiind acelasi.In afara de recurs , cale extraordinara de atac ,poate fi exercitata , pentru motive limitativ prevazute de lege contestatia in anulare (nelegala citare, necompetenta de ordine publice a instantelor de judecata )
Revizuirea nu e incidenta in materie de divort.

Ramane ca dumneavoastra sa apreciati ce aspecte doriti sa criticati prin exercitarea unei cai de atac (nu gasesc, oportunitatea , spre exemplu , criticarii motivelor temeinice care au condus la desfacerea casatoriei , in anumite situatii ).

Succes.;)
Eu cred ca ar trebui sa explicati la ce va referiti.exprimarea dvs.este improprie si nelamuritoare.
Care este sensul cuvintelor"sentinta inchisa" ?