Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Masini vandute dar neradiate
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Masini vandute dar neradiate

Bună seara.
Am avut 3 masini, 2 dintre ele au fost casate și nu am nici un document sa atest asta dar mi-au rămas actele iar una a fost vanduta cu tot cu acte și nu mai pot găsi proprietarul.
Problema este ca nu au fost radiate, iar în fiecare an impozitul la primărie creste (25000 lei pana la momentul de fata)
Există vreo varianta de a fi scutit de plata impozitelor având în vedere ca nu mai dețin mașinile de 10 ani?
george-neagu, moderator
Va confruntati cu situatie delicata,atat timp cat dv ati inteles sa renuntati la bunurile mobile fara parcurgerea procedurii legale de instrainare si fara respectarea obligatiilor referitoare la radierea acestora de pe rolul dv fiscal
Atat timp cat creditorul stat,prin impunerile anuale a ionformat de existenta obligatiilor agerente acelor vehicule,eventual puteti contesta debitele mai vechi de termenul general de prescriptie-daca in acest interval creditorul nu a desfasurat acte si actiuni pentru recuperare sume cu titlu d erestanta
Ar trebui sa verificati temeinic la autoritatea fiscala teritoriala daca exista deschis dosar de urmarire debite