Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, Mama mea s-a pensionat în 2016. Atunci nu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, Mama mea s-a pensionat în 2016. Atunci nu se lua ...

Bună ziua,
Mama mea s-a pensionat în 2016. Atunci nu se lua în considerare sporul de vechime.
Poate solicita reculcularea pensiei pentru a se adaugă aceste venituri? Dacă răspunsul la întrebare este afirmativ, va rog sa îmi spuneți dacă este necesara adeverință de la angajator sau este suficient dovada din cartea de munca?
Multumesc
Solicitati adeverinta de la angajator si depuneti-o la CJP cu nr. de inregistrare pentru recalculare pensie. Adeverinta se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
Sporul de vechime se lua in calcul in 2016 fiind spor permanent.