Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua.Va rog daca ma puteti ajuta ,din septembrie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua.Va rog daca ma puteti ajuta ,din septembrie 2024 după ...

Bună ziua.Va rog daca ma puteti ajuta ,din septembrie 2024 după noua lege la recalculare mai primesc 3,625 puncte ,având stagiu realizat 31ani 8luni și 19 zile din care :condiții normale 31/6/3 și stagiu asimilat art.49 /263 2 luni și 16 zile ,decizie limita 29.10.2021 ,nr.total puncte 56.05570 din care :condiții normale 52.25723 și pensie suplimentara 3.79847. La calcul pensie nu s au luat in calcul sporul de vechime trecut in cartea de muncă ,spor de fidelitate ,dacă duc adeverinta de unde am lucrat cu :spor vechime ,premii ,al 13 salariu se vor lua în calcul la număr puncte realizate ,sau trebuie sa deschid acțiune în instanta .Am văzut ca este o adeverinta Model Ordinul Muncii nr 487/2021 care este valabila și poate fi prezentata la Casa de Pensii, dar nu știu dacă este valabila în cazul meu fiind la pensie, la recalculare septembrie 2024 (primesc adeverinta de la unitate în luna august 2024 )pot sa o prezint la Casa de Pensii în septembrie 2024 pt recalculare ,fără sa mai deschid acțiune Judecătorie.?Vă mulțumesc anticipat, multă sănătate tuturor ,sărbători fericite !
In opinia mea , daca sporul de vechime este trecut in cartea de munca , nu se poate sa nu fi fost luat in calcul la stabilirea pensiei ( de altfel , pentru perioada de pana in 1992 , este clar prevazut in Legea 263/2010 , la art. 165 alin. ( 3 ) , pe perioade si procente ) , la fel si cel de fidelitate , fiind un spor cu caracter permanent . Fireste , nu exclud o eventuala eroare ... dar , daca chiar e ceva gresit , solicitati acum Casei de Pensii corectarea acesteia , nu aveti de ce sa asteptati intrarea in vigoare a noii legi ... Daca cereti un buletin de calcul a pensiei , comparati veniturile din acesta cu cele trecute in cartea de munca - luna de luna - si va reiesi ce s-a luat si ce nu in calcul . Pentru perioada de dupa 01.04.2001 , nu aveti nevoie de adeverinte . Pentru veniturile suplimentare , care nu au fost avute in vedere la stabilirea punctajului , anterioare acestei date , veti solicita angajatorilor adeverinte intocmite dupa modelul dat in anexa 6 la Legea 360/2023 , nu e nevoie de nici o actiune in instanta . PS. Ati calculat corect punctele de stabilitate .
CHKa, utilizator
Bună ziua.Am cerut buletin de calcul ,nu sunt luate în calcul sporul de vechime și fidelitate trecut în carte de munca. Va mulțumesc foarte mult pentru răspunsul d-stra ,sărbători fericite ,Un An Nou binecuvântat, bucurii și multă sănătate!

CHKa a scris:

In opinia mea , daca sporul de vechime este trecut in cartea de munca , nu se poate sa nu fi fost luat in calcul la stabilirea pensiei ( de altfel , pentru perioada de pana in 1992 , este clar prevazut in Legea 263/2010 , la art. 165 alin. ( 3 ) , pe perioade si procente ) , la fel si cel de fidelitate , fiind un spor cu caracter permanent . Fireste , nu exclud o eventuala eroare ... dar , daca chiar e ceva gresit , solicitati acum Casei de Pensii corectarea acesteia , nu aveti de ce sa asteptati intrarea in vigoare a noii legi ... Daca cereti un buletin de calcul a pensiei , comparati veniturile din acesta cu cele trecute in cartea de munca - luna de luna - si va reiesi ce s-a luat si ce nu in calcul . Pentru perioada de dupa 01.04.2001 , nu aveti nevoie de adeverinte . Pentru veniturile suplimentare , care nu au fost avute in vedere la stabilirea punctajului , anterioare acestei date , veti solicita angajatorilor adeverinte intocmite dupa modelul dat in anexa 6 la Legea 360/2023 , nu e nevoie de nici o actiune in instanta . PS. Ati calculat corect punctele de stabilitate .

Daca e asa , nu amanati , depuneti urgent o petitie la Casa de Pensii , sa-si corecteze eroarea si sa va recalculeze pensia . Recalcularea de la 01.09.2024 e alta treaba ... Multumesc pentru gandul bun , la fel va doresc ...