avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire tata vitreg. Am un certficat de calitate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire tata vitreg. Am un certficat de calitate ...

Buna ziua,
Mostenire tata vitreg.
Am un certficat de calitate mostenitor al mamei mele. Nu cunosc ce ar fi putut avea mama din casatoria cu tatal meu vitreg. Acm el a decedat de curand. Am vreun drept la averea lui cu acel certificat dupa mama? Are un cont in banca, si ceva pamant.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:39, 29 Noiembrie 2021
Clar, puteti avea drepturi, de pe urma mamei dvs.
Am avut probleme cu ultima pensie, am apucat sa ridic pensia dupa inmormantare, ulterior am primit o notificare de la Casa de Pensii sa restitui banii deoarece nu am dreptul sa-i ridic. I-am restituit. Dar m-a pus pe ganduri stiind ca are un cont in banca nu stiu ce sa fac. Ce ma sfatuiti?
Multumesc pentru raspuns.
Nu aveți dreptul, pentru ca nu sunteți ruda de sânge cu tatăl vitreg.
Dvs va moșteniți doar mama.
Dacă mama a decedat înaintea tatălui vitreg (cum deduc ca s-a întâmplat), tatăl vitreg va fi moștenit de rudele sale, respectiv copii, nepoți, frati/surori etc, după caz.
Succesiunea dupa mama am facut-o deja ea a decedat in 2009. Tatal meu vitreg a decedat luna aceasta 2021.
Dacă aveți doar certificat de calitate de moștenitor după mama, nu, nu ați dezbătut succesiunea.

Dezbaterea moștenirii presupune eliberarea unui certificat de moștenitor.
Cel de calitate doar atestare calitatea de moștenitor, dar nu va face proprietar asupra bunurilor lăsate de mama dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Printul mostenitor stefan_ruxandra stefan_ruxandra buna seara. va prezint si eu o situatie care este destul de incalcita dar sper sa ma ajutati sa o rezolv. este vorba de mama mea ai carei parinti s-au ... (vezi toată discuția)
Certificat mostenitor- probleme in obtinerea lui images images Am probleme cu obtinerea unui certificat de mostenitor in urma decesului tatalui vitreg al mamei mele. Am fost la notari si acestia ma plimba pe drumuri, ... (vezi toată discuția)
Mostenire Strainul58 Strainul58 Tatal meu a decedat in 1997,in casa parinteasca a ramas sa locuiasca mama vitrega care si ea a decedat in 2012;La data decesului tatalui meu (dupa 6luni)am ... (vezi toată discuția)