Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire tata vitreg. Am un certficat de calitate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire tata vitreg. Am un certficat de calitate ...

Buna ziua,
Mostenire tata vitreg.
Am un certficat de calitate mostenitor al mamei mele. Nu cunosc ce ar fi putut avea mama din casatoria cu tatal meu vitreg. Acm el a decedat de curand. Am vreun drept la averea lui cu acel certificat dupa mama? Are un cont in banca, si ceva pamant.
Clar, puteti avea drepturi, de pe urma mamei dvs.
Am avut probleme cu ultima pensie, am apucat sa ridic pensia dupa inmormantare, ulterior am primit o notificare de la Casa de Pensii sa restitui banii deoarece nu am dreptul sa-i ridic. I-am restituit. Dar m-a pus pe ganduri stiind ca are un cont in banca nu stiu ce sa fac. Ce ma sfatuiti?
Multumesc pentru raspuns.
Nu aveți dreptul, pentru ca nu sunteți ruda de sânge cu tatăl vitreg.
Dvs va moșteniți doar mama.
Dacă mama a decedat înaintea tatălui vitreg (cum deduc ca s-a întâmplat), tatăl vitreg va fi moștenit de rudele sale, respectiv copii, nepoți, frati/surori etc, după caz.
Succesiunea dupa mama am facut-o deja ea a decedat in 2009. Tatal meu vitreg a decedat luna aceasta 2021.
Dacă aveți doar certificat de calitate de moștenitor după mama, nu, nu ați dezbătut succesiunea.

Dezbaterea moștenirii presupune eliberarea unui certificat de moștenitor.
Cel de calitate doar atestare calitatea de moștenitor, dar nu va face proprietar asupra bunurilor lăsate de mama dvs.