Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate testament

In 2016, bunica a facut testament pentru doua nepoate. In 2017 a decedat iar la dezbaterea succesiunii fiica persoanei decedate (mama nepoatelor) a refuzat sa recunoască testamentul si a refuzat dezbaterea succesiunii in ansamblu. Fiica decedatei mostenea prin succesiune un apartament , masina si terenuri la țară deci avea rezerva succesorala . Nepoatele primeau o casa la tara si terenul aferent casei prin testament. Ce se intampla cu testamentul daca nu a fost executat pana acum?
Florina45, utilizator
Trebuie dezbatuta mostenirea, la notar sau la instanta. Daca ati facut acte tacite sau exprese de acceptare a mostenirii testamentare, ete in regula. Rezolvarea este in functie de situatia concreta, la fel si asa zisa valabilitate a testamentului.
Nimic.
Nepoatele vor tine testamentul la pastrare, bunurile vor rămâne în continuare fără proprietar, iar fiica va rămâne Gica Contra.
Nepoata nu trebuie sa stea la mana fiicei, daca nu se inyeleg, sa mearga in instanta.