Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc de parcare în fața blocului.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc de parcare în fața blocului.

M-am mutat acum un an într-un bloc unde locurile de parcare din fața blocului erau deja atribuite locatarilor și nu numai. Având mașină dar și un fiu cu handicap grav care, deși merge singur ținut de mână, mersul este greoi și anevoios, am încercat să obțin un loc de parcare în fața blocului, cât mai aproape de ieșirea din bloc, care părea neatribuit cuiva și folosit de cine apuca. Mergând la administrația orașului mi s-a spus că locul respectiv aparținea deja unei familii din blocul meu, familie care are un singur copil minor dar și încă două locuri de parcare pentru cele două mașini din posesie, deci în total trei cu cel solicitat de mine. Vreau să vă întreb cum se poate și dacă este legal ca o singură familie ( într-un singur apartament ) să dețină trei locuri de parcare iar eu, cu un bolnav cu handicap de gr I grav, să nu pot avea unul ?
Miliade, utilizator
Nu puteti solicita un loc de parcare pentru persoane cu dizabilitati?
Buna ziua! Ar fi trebuit sa intrebati la primarie de ce acea familie apare cu trei locuri de parcare, respectiv daca este legal acest lucru.
adimanea, utilizator
Cereti loc parcare pentru Dv. care sunteti insotitorul persoanei cu dizabilitati. Atasati certificatul de handicap in care se specifica ca fiul dv. are insotitor care sunteti dv. Daca nu va da, va adresati la discriminari...
anatiti, utilizator