Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Ce se poate face in cazul in care un minor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Ce se poate face in cazul in care un minor nu dorește ...

Buna ziua. Ce se poate face in cazul in care un minor nu dorește să vină în vizită/ să doarmă, pentru perioade scurte de timp la tatăl său din cauza ca are o relație nouă? Copilului i s au spus minciuni și a fost înverșunat de către mamă, împotriva tatălui și a noii partenere. Singura modalitate de a se vedea este în afara locuinței unde locuieste tatăl ( daca partenera este prezenta in casa) sau să doarmă numai când noua parteneră pleacă pentru a veni copilul în vizită?

Ce poate face tatăl în această situație pentru a nu mai fi nevoit să plece partenera pentru a se vedea cu copilul?

Custodia este comună, iar mama minorului îl amenință pe fostul ei soț că îl decade din drepturi dacă noua parteneră se vede cu copilul.

Copilul are 15 ani.

Dacă tatăl decide să nu mai plece partenera din casă, iar copilul să nu vrea în continuare să vină, poate fi decăzut din drepturi?

Este vorba de un șantaj creat și alimentat de mamă și susținut de copil.

Relația nouă este stabilă, de 3 ani și urmează să se concretizeze cu căsătorie în următorul an.

Irina E.B, utilizator
Custodia este comună, iar mama minorului îl amenință pe fostul ei soț că îl decade din drepturi dacă noua parteneră se vede cu copilul.

e o amenintare fara niciun suport.

Dacă tatăl decide să nu mai plece partenera din casă, iar copilul să nu vrea în continuare să vină, poate fi decăzut din drepturi?

nu are de ce sa fie decazut din drepturi, dar nici copilul nu poate fi obligat sa vina sau sa o accepte pe partenera.
Incercati o executare silita.
Faceti o programare si mergeti mai inainte la avocat ca sa intelegeti situatia pe larg.
Aveti acest drept si este bine sa il exercitati.

Nu se poate pune problema cu decaderea din drepturi.

Dupa mine soluția e consiliere urgenta a mamei dacă nu, pus în vedere, de dgaspc ca se va cere decăderea din drepturile părintești, copilul are dreptul la relație personala cu tatăl și tatăl și restul familiei parentale are dreptul la relație cu baiatul.
Mai ales ca e băiat.
gi-jane2, moderator
Copilul este maricel. Cred ca cel mai indicat ar fi sa cereti Protectiei Copilului monitorizarea programului de legaturi personale.
Ati putea face ordonanta si cere ca preluarea sa se faca de la scoala, copilul sa nu treaca pe acasa.
Pe de alta parte, daca partenera mai iese cate o seara cu prienele sau merge la mama ei astfel ca timpul dumneavoastra sa fie alocat strict copilului nu ar fi ceva negativ ba din contra.
Este o situatie dificila insa e important sa nu puneti copilul sa va poarte bataliile.
Nu aveti sanse cu consilierea fostei partenere. Nu avem psihologi specializati si mai ales nu o sa o sileasca nimeni sa mearga.