Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna seara! Încă nu sunt asa informata în ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna seara! Încă nu sunt asa informata în legătură cu PFA. ...

Buna seara! Încă nu sunt asa informata în legătură cu PFA.
Situația mea este urmatoarea: am lucrat ca și asistent medical la un centru de permanenta cu PFA din mai 2019 și chiar atunci am și rămas însărcinată. Am lucrat pana am născut iar de atunci mi-am suspendat activitatea. Problema este următoarea:
Am rămas însărcinată cu al doilea copil iar în ianuarie ar trebuie sa îmi reiau activitatea însă medicul ginecolog mi-a recomandat repaus ( concediu cu risc maternal).
Întrebarea mea este: am dreptul la concediu medical cu risc maternal? Si daca da ce ar trebui sa fac?
Medicul specialist ginecolog si medicul de familie sunt singurii care pot acorda concediu de risc maternal, nu sa faca recomandari (cui ?).
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Da, am primit scrisoare medicala de la medicul ginecolog. Dar nu știu dacă având PFA și venind din concediu de creșterea copilului îmi va plăti cineva acest concediu. Asta era nelămurirea.
Cine a platit primul concediu il poate plati si pe al 2-lea (asa reiese din link-ul indicat in primul meu mesaj.
Cel mai sigur este sa intrebati la CJAS.