avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor recuperare bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor recuperare bani

buna ziua, din nou vin la dvs ca sa imi fiti alaturi si sa ma sprijiniti.
as dori sa va intreb urmatorul lucru:

exista un apartament cumparat de la stat - icral in baza decretului lege 61/1990 si a legii 85/1992, imobil pierdut in instanta de catre cumparator, prin anularea certificatului lui de vanzare-cumparare.

in acest caz:

1. se cheama in judecata numai icralul sau si min finantelor, avand in vedere ca este o actiune in pretentii?
2. unde se depune actiunea: la instanta de pe raza imobilului sau la instanta de unde este icralul ( deoarece casa nu e in acelasi sector cu icralul)?

va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: goldfish , utilizator 09:30, 12 Ianuarie 2010
goldfish a scris:
exista un apartament cumparat de la stat - icral in baza decretului lege 61/1990 si a legii 85/1992, imobil pierdut in instanta de catre cumparator, prin anularea certificatului lui de vanzare-cumparare. in acest caz:
1. se cheama in judecata numai icralul sau si min finantelor, avand in vedere ca este o actiune in pretentii?
2. unde se depune actiunea: la instanta de pe raza imobilului sau la instanta de unde este icralul ( deoarece casa nu e in acelasi sector cu icralul)?

Buna ziua,
Formulati, in calitate de Reclamant, o actiune in "pretentii".
Dat fiind faptul ca ICRAL nu a fost decat un administrator al bunului si un intermediar al vanzarii, Paratii pot fi:
- Primaria Generala prin Primar General
- Statul Roman, prin Min. Finantelor Publice
- ICRAL, ca intermediar, pt. a fi opozabila sentinta.
Instanta competenta, functie de sediul paratilor si valoarea pretentiilor.
CONSULTATI UN AVOCAT.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
e vorba de 75.ooo euro, deci judecatorie.
imobilul se afla in sectorul 5 iar institutile sunt in 4 si in altele. atunci ce fac, unde citez?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit national agricol - ridicare ipoteca alissa_francesca alissa_francesca Buna ziua, As dori si eu un sfat. Doresc ridicarea unei ipoteci instituite in 1945 de catre \" Credit National Agricol\". Acesta institutie nu mai exista si ... (vezi toată discuția)
Credit national agricol - ridicare ipoteca alissa_francesca alissa_francesca Buna ziua, As dori si eu un sfat. Doresc ridicarea unei ipoteci instituite in 1945 de catre \" Credit National Agricol\". Acesta institutie nu mai exista si ... (vezi toată discuția)
Cumparare locuinta de serviciu uarevar uarevar buna ziua! daca se poate sa ma ajutati cu o problema. In anul 2003 am incheiat cu Consiliul Local un contract de inchiriere, unde s-a trecut mentiunea ... (vezi toată discuția)