avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Persoana SS a fost casatorita cu SP si au patru copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Persoana SS a fost casatorita cu SP si au patru copii . Atat ...

Etape succesiune .
Avem urmatoarea situatie :
defunct ..............
descendent 1 ( decedat ) ........................urmas 1.1 ( in viata - fiu )
urmas 1.2 ( in viata)- sotia )
descendent 2 (decedat)......................urmas 2.1 ( fiu in viata )
urmas 2.2 (fiu in viata )
desendent 3 ( decedat ) ..........................urmas 3.1 ( in viata - fiu )
descendent 4 ( in viata )
Intrebarea este: se poate face succesiunea intr-o prima etapa de la defunct la cei trei descendenti , urmand ca apoi urmasii sa faca fiecare in parte si independent, succesiunea de la descendenti ?
Ultima modificare: Marți, 7 Decembrie 2021
xp-kry, utilizator
Cel mai recent răspuns: xp-kry , utilizator 14:39, 15 Decembrie 2021
Depinde de ordinea și de momentul deceselor.
Puteti detaila ? La momentul decesului defunctului , toti descedenti erau in viata .
Ultima modificare: Miercuri, 8 Decembrie 2021
xp-kry, utilizator
Care este ordinea deceselor și în ce an a decedat fiecare?
Atunci v-ati răspuns singur la întrebare.
Pe defunct îl moștenesc cei 3 fii, după care urmașii acestora trebuie sa dezbata fiecare succesiune în parte.
In urma discutiilor purtate la notariat , se poate face succesiunea in doua etape , numai ca trebuie sa se prezinte descendentul in viata si toti urmasii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. cum pot face succesiunea 2 mostenitori, daca al treilea ... Gimgim Gimgim Buna ziua. Cum pot face succesiunea 2 mostenitori, daca al treilea a murit ? Multumesc. (vezi toată discuția)
Un caz mai special de succesiune? ContSters32406 ContSters32406 salutare am si eu o intrebare referitor la un caz (zic eu) mai special de succesiune. Exista bunic, bunica, 3 copii iar unul din copii are si el un copil ... (vezi toată discuția)
Suntem 2 frati si mama. tata a decedat in 2021. vrem sa dezbatem ... silviu1975 silviu1975 Suntem 2 frati si mama. Tata a decedat in 2021. Vrem sa dezbatem succesiunea dupa bunici, parintii tatalui meu. Tata mai are 2 frati, ambii in viata. Nu am ... (vezi toată discuția)