Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Persoana SS a fost casatorita cu SP si au patru copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Persoana SS a fost casatorita cu SP si au patru copii . Atat ...

Etape succesiune .
Avem urmatoarea situatie :
defunct ..............
descendent 1 ( decedat ) ........................urmas 1.1 ( in viata - fiu )
urmas 1.2 ( in viata)- sotia )
descendent 2 (decedat)......................urmas 2.1 ( fiu in viata )
urmas 2.2 (fiu in viata )
desendent 3 ( decedat ) ..........................urmas 3.1 ( in viata - fiu )
descendent 4 ( in viata )
Intrebarea este: se poate face succesiunea intr-o prima etapa de la defunct la cei trei descendenti , urmand ca apoi urmasii sa faca fiecare in parte si independent, succesiunea de la descendenti ?
xp-kry, utilizator
Depinde de ordinea și de momentul deceselor.
Puteti detaila ? La momentul decesului defunctului , toti descedenti erau in viata .
xp-kry, utilizator
Care este ordinea deceselor și în ce an a decedat fiecare?
Atunci v-ati răspuns singur la întrebare.
Pe defunct îl moștenesc cei 3 fii, după care urmașii acestora trebuie sa dezbata fiecare succesiune în parte.
In urma discutiilor purtate la notariat , se poate face succesiunea in doua etape , numai ca trebuie sa se prezinte descendentul in viata si toti urmasii.