Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de abitatie. Detin un apartament si vreau sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de abitatie. Detin un apartament si vreau sa ii fac mamei ...

Dreptul de abitatie. Detin un apartament si vreau sa ii fac mamei mele un act cu drept de abitatie cu suportarea cheltuielilor de intretinere de catre aceasta. Se poate face de catre notar acest act prin care sa se treaca dreptul de abitatie si mama mea sa poata sa intocmeasca pe numele ei contracte la utilitati (energie electrica, gaze, gunoi etc.) si sa aibe obligatia sa plateasca aceste utilitati ? Mentionez ca nu locuiesc in acel apartament.
Da, se poate.