avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporul de vechime cand?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporul de vechime cand?

La ce se refera sporul de vechime acordat?art 41 din CCMN
1 . La totalul anilor in campul muncii sau la 2. totalul (vechimea ) la locul actual de munca?
Rog raspuns!Multumesc
Cel mai recent răspuns: aditzza , utilizator 10:11, 16 August 2010
De la 1 inuarie 2007, concediul pentru cresterea copilului de pana la 2 ani constituie vechime in munca .
BUNA ZIUA. MULTUMESC PENTRU RASPUNS. CARE LEGE DIN 2007 SPUNE CA , CONCEDIU PENTRU CRESTEREA COPILULUI E CONSIDERAT VECHIME IN MUNCA? CEI DE LA FIRMA SPUN CA NU EXISTA ASA CEVA...
OUG 148/2005 art.18 (7), asacumafost modificat si aprobat de Legea 7/2007:
Art.18 (7) Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.
Buna ziua
as mai avea si eu o intrebare:
de la ce data sunt stabilite transele actuale dpentru sporurile de vechime?
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Includerea sporurilor in salariu. este corect/ legal? Cristi2011 Cristi2011 Cristi2011 Cristi2011 De la o vreme circula un zvon, conform cariua angajatorul ar intentiona sa includa sporurile in salariu. Lucram la o SC la care statul este actionar majoritar, ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca geo123 geo123 Sunt angajata la o firma cu 5 angajati pe un post de studii superioare ( am studii superioare), cu un salariu de 1300 lei. In CCMN 2007-2010 art.41(d) se ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca APOSTU APOSTU Am o firma infiintata din 2001 si ma intereseaza daca lucratorilor nou angajati in firma mea li se ia in considerare si vechimea in munca de la firmele unde au ... (vezi toată discuția)