Forum Discuţii juridice Executare silită Proprire de către anaf conturi firma Tatăl meu are o ...
Discuție deschisă în Executare silită

Proprire de către anaf conturi firma Tatăl meu are o datorie ...

Proprire de către anaf conturi firma
Tatăl meu are o datorie mai veche de-acum 6 ani la anaf
A fost înștiințat de mai multe ori de doua ori pe an de aceasta datorie
Dar din păcate din cauza unei prbl de sănătate nu poate plăti datoria către anaf,eu am.deschis o firma în 2018 la care anul acesta lam angajat pe tatăl meu în firma mea.dar sa îmbolnăvit și numai poate lucra la care am desfăcut contractul de munca .
Astăzi am primit o înștiințare de la anaf ca mi se vor bloca sumele datorate de către dansul din conturile firmei mele.
Se poate pune oprire în conturile firmei ptr datoria tatălui meu
Mulțumesc la toată lumea care ma ajuta cu un răspuns.
Ptr orice întrebare stau la dispoziție.

Nu. Teoretic nu se pot executa conturile firmei dvs pentru datoriile personale ale unui salariat, pentru ca la asta se reduce toata povestea. Mai putin in cazul unei validari de poprire, adica in situatia cand un salariat (intamplator tatal dvs) este urmarit silit de catre un creditor (inamplator anaf) si anterior v-a fost comunicata (firmei) obligatia de a retine si vira o anumita cota din veniturile incasate de catre salariat. Mai mult de atat nu va putem spune pentru ca nu cunoastem datele concrete ale problemei.