Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Concediu de studii
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Concediu de studii

Am si eu niste nelamuriri , cine stie sa ma ajute ...va rog
Un consilier juridic beneficiaza de concediu de studii 10 zile pt pregatirea si sustinerea lucrarii de disertatie?Va rog sa-mi dat articole de lege. Multumesc
CCMN art.61 (2) Salariaţii au dreptul la 30 de zile concediu fără plată, acordat o singură dată, pentru pregătirea şi susţinerea lucrării de diplomă în învăţământul superior. Acest concediu se poate acorda şi fracţionat, la cererea salariatului.
(3) Pentru rezolvarea unor situaţii personale, salariaţii au dreptul la concedii fără plată.

Beneficiaza de concediu fara plata, la cerere.