Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suntem intr-o situatie pentru care am dori o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suntem intr-o situatie pentru care am dori o clarificare. Am ...

Suntem intr-o situatie pentru care am dori o clarificare.

Am intrat in 2 procese pentru succesiunea unei mosteniri in urma cu 5 ani.

Deoarece actele de la primarie nu erau corecte am fost nevoiti sa deschidem un al doilea proces pentru a cere corectarea acestora.

Ambele sunt in curs.

In acest moment am alfat, fara a fi informati de cineva, ca avocatul nostru pe care l-am platit si-a dat demisia din barou.

Ce este de facut in acest caz? Noi l-am platit pentru ambele procese.

Am inteles ulterior ca putem lua un avocat nou, dar acesta ne cere bani din nou.

Ce este de facut? Avocatul initial nu raspunde la telefon.

Multumesc.
Formulati cereri de amanare in ambele dosare pentru acordarea unui termen pentru angajarea unui nou avocat sesizand aspectul retragerii avocatului initial din Barou. Cu privire la plata onorariului achitat catre avocatul initial, va puteti adresa instantei, pentru recuperarea eventual partiala, in situatia in care fostul avocat nu intelege sa clarifice pe cale amiabila situatia.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Ar fi fost normal ca avocatul dvs sa predea dosarele unui coleg indiferrnt daca profesa intr un cabinet individual sau cu atat mai mult intr-o forma de exercitare a profesiei cu mai multi avocati.Va trebui probabil sa angajati alt avocat achitind onorariul negociat,recuperarea unei parti din onorariul achitat primului avocat va dura iar procesele nu vor sta in loc.