Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... M-am adresat unui birou notarial pt o consultație în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

M-am adresat unui birou notarial pt o consultație în ceea ce ...

Reclamație notar
M-am adresat unui birou notarial pt o consultație în ceea ce privește dezbaterea unei succesiuni. Angajata notariatului mi-a dat toate informațiile, inclusiv cât mă va costa acest serviciu ( taxe + onorariu), drept pt care am depus cererea. Timp de o lună, angajata a lucrat dosarul cauzei succesorale, am ținut legătura cu ea, am completat dosarul cu actele solicitate. Telefonic, după o lună, m-a anunțat data semnării actelor și un preț majorat considerabil față de cel convenit anterior. Cu alte cuvinte, mă consider șantajată de acest birou notarial și fiind vorba de succesiune nu mai am "opțiunea de a anula cererea".Unde se încadrează aceste aspecte și cui ar trebui să mă adresez?
Wal99, utilizator
Probabil vi s-a explicat si cauza acestei majorari.
Santajata nu aveți cum sa fiți. Presupun ca angatata respectiva nu v-a amenințat ca să scoateți bani din buzunar.
Mai aveți și posibilitatea transferului dosarului succesoral către alt birou notarial din aceeași circumscripție judecătorească.
raluk0207, utilizator
Unde exista riscul sa va coste si mai mult de atat.
Intrebati la notariatul unde aveti actele de unde rezulta diferenta.