Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua...eu am oprire pe cont ca nu am platit ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua...eu am oprire pe cont ca nu am platit creditul la ...

Buna ziua...eu am oprire pe cont ca nu am platit creditul la banca si acum sunt in indemnizatie crestere copil...pana acum imi oprea banca o treime din indemnizatie pt datorie..problema este ca luna aceasta mi sau oprit o treime de la agentia pt plati si o treime mia oprit banca...am vb cu executorul si mia trimis banii pe care mi ia oprit banca inapoi pe cont...banca acum ia oprit si pe aceia deoarece am alta oprire de care nu am stiut...eu luna aceasta am ramas cu 600 de lei din indemnizatie din cei 1350 de lei care ii aveam..ce pot sa fac sa nu mai mi se opeasca atat de mult din indemnizatie deoarece nu pot sa cresc 2 copii cu 600 de lei..??va multumesc
Buna ziua,
Vedeti despre ce este vb. cu cealalta poprire, poate datoria este prescrisa... și scapati de ea ( nu pe loc, o sa treceti prin instanta dar macar recuperati banii deja opriti...).
Nu ar strica sa apelati la un avocat pentru creditul nou aparut...
in rest... CCR a decis ca se pot executa silit si aceste indemnizatii...
Mergeti la orice alta banca si deschideti un cont pentru indemnizatie crestere copil. Cu acel cont, mergeti la directia de munca si protectie sociala, unde solicitati ca indemnizatie sa va fie virata in noul cont. Aceste conturi, NU pot fi poprite. Pesemne ca dvs primiti indemnizatia in contul curent deschis pe numele dvs dar si asa aceste sume, nu pot fi poprite.
Mai cititi odata OUG 111/2010, articolul care spunea ca aceste sume nu pot fi poprite decat pentru sumele primite in plus sau nelegal cu titlu de indemnizatie a fost declarat neconstitutional de CCR
[ link extern ]

Alin Boboc a scris:

Mergeti la orice alta banca si deschideti un cont pentru indemnizatie crestere copil. Cu acel cont, mergeti la directia de munca si protectie sociala, unde solicitati ca indemnizatie sa va fie virata in noul cont. Aceste conturi, NU pot fi poprite. Pesemne ca dvs primiti indemnizatia in contul curent deschis pe numele dvs dar si asa aceste sume, nu pot fi poprite.