Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna! Mi-am cumparat un molid natural cu radacina de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna! Mi-am cumparat un molid natural cu radacina de aprox 1,9m ...

Buna! Mi-am cumparat un molid natural cu radacina de aprox 1,9m cu gandul de a-l planta in fata blocului dupa sarbatori.
Este in regula sa il plantez daca e spatiu public?
Nu va deranja pe nimeni chiar daca e spatiu public.
Teoretic, ar trebui sa aveti aprobare de la primarie/ spatii verzi.
Teoretic ,aspectul ca aveti interesul sa plantati un arbore este de felicitat
Practic,fiind vorba despre domeniu public...si cum lumea este diferita si buna dar si rea...
Pentru a preintampina situatii neplacute,anterior plantarii,informati oficial serviciul gospodarie-spatii verzi din primaria teritoriala
Gestul este superb de-a dreptul.
decat sa apelati la serviciul de gospodarie-spatii verzi din primaria teritoriala, mai bine va aliati cu un vecin, stabiliti locul de plantare si incepeti, de pe acum, sa sapati o groapa corespunzatoare. Replantarea unui brad / molid nu este o chestiune simpla, dar aveti timp sa va informati, poate pe internet. Mai mult, aveti grija cum il tineti in casa, ca sa nu-i periclitati "viata"...
Mult succes si sarbatori fericite!