avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Pentru dreptul la indemnizatie de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Pentru dreptul la indemnizatie de somaj,angajatul ...

Buna ziua.
Pentru dreptul la indemnizatie de somaj,angajatul trebuie să fi contribuit la sistemul de asigurări de șomaj timp de cel puțin 12 luni din cele 24 de luni care preced momentul solicitării indemnizației de șomaj in cadrul aceleiasi firme si cele 12 luni trebuie sa fie succcesive?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:14, 20 Decembrie 2021
Cel 12 luni pot fi cumulate de la mai multi angajatori si nu trebuie sa fie succesive.
Ultima modificare: Luni, 20 Decembrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de somaj? manowar1979 manowar1979 Buna ziua! Am nevoie de o informatie de la dvs deoarece agentia judeteana de care apartin, adica Targu Neamt, nu m-a lamurit...pana pe data de 22 decembrie ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? tr3s tr3s Am fost disponibilizat in aprilie 2010 de la o firma care a intrat in insolventa la acea data, am plecat de la ei cu somaj, pe perioada de 9 luni, in toata ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj daca sunt pfa? cristina001 cristina001 Buna ziua ies din concediu de crestere al copilului si nu am loc de munca dar vreau sa ma fac PFA unde o sa castig in jur de 200 lei/luna. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)