Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Pentru dreptul la indemnizatie de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Pentru dreptul la indemnizatie de somaj,angajatul ...

Buna ziua.
Pentru dreptul la indemnizatie de somaj,angajatul trebuie să fi contribuit la sistemul de asigurări de șomaj timp de cel puțin 12 luni din cele 24 de luni care preced momentul solicitării indemnizației de șomaj in cadrul aceleiasi firme si cele 12 luni trebuie sa fie succcesive?
Multumesc.
Cel 12 luni pot fi cumulate de la mai multi angajatori si nu trebuie sa fie succesive.
Cornel Vasile, Consilier juridic