avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pasii pentru succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pasii pentru succesiune

Fratele meu a decedat,
Are o fiica in Spania si vreau sa fac succesiunea deoarece are o masina veche si vreau sa o radiez si un credit neachitat. Fiica lui doreste sa renunte la tot pentru ca nu o intereseaza. Cum poate sa renunte caci este de acord. MULȚUMESC.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:12, 20 Decembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Printr-o declarație de renunțare la succesiunea tatălui, întocmită la Ambasada sau Consulat.
Fratele are soție? Câți copii are în total?
Fiica are copii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

dezbatere mostenire dupa mama decedata marina-maria marina-maria Buna ziua, Sotul meu are un frate plecat in Spania, iar de curand s-a hotarat dezbaterea mostenirii dupa mama, aceasta fiind decedata. Acum multi ani ei ... (vezi toată discuția)
Probleme de mostenire leusan leusan Tatal meu a decedat.Are un certificat de mostenitor dupa tatal lor(bunicul) impreuna cu fratii sai , si mama sa pe cote parti ,fara a fi iesiti din ... (vezi toată discuția)
Succesiune, declaratie de renuntare la mostenire in strainatate Malaies Malaies Buna ziua, Mama mea doreste sa faca succesiune dupa ce a decedat tatal meu. Fratii mei sunt in straintate 1 in austria si 2 in spania si au incercat sa isi ... (vezi toată discuția)