Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program vizita minor ordonanta sau fond?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program vizita minor ordonanta sau fond?

In cazul in care exista o ordonanta de urgenta care stabileste program vizita minor dar dupa s a judecat procesul si la fond.. cred ca se spune si s a stabilit si acolo alt program de vizita (la care s a facut insa apel dar inca nu are termen de judecata) ce program vor respecta parintii? Cel din ordonanta sau cel de la fond chiar daca nu e definitiva sentinta pentru ca se asteapta apelul?
belena2013, utilizator
Cel de la fond, e executabil inca de la fond.
Chiar daca se asteapta Apelul da? Trebuie liat certificat de grefa sau altceva? Ce solutie este daca unul din parinti nu e de acord si nu vrea sa l respecte si sa dea copilul conform noului program?

gi-jane2 a scris:

Cel de la fond, e executabil inca de la fond.

Teoretic luati certificat de grefa si apelati la un executor. Practic insa, nu cred ca veti rezolva si nu in timp util.