Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... salutare am o creanță cesionata de cetelem la credit ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

salutare am o creanță cesionata de cetelem la credit express ...

salutare
am o creanță cesionata de cetelem la credit express si sunt executat silit pt suma de 2500 ron, nu am reusit sa depun contestație la executare in cele 15 zile, mentionez ca nu detin bunuri imobile si mobile, in afara de un imobil achiziție Prima Casa, care am inteles ca nu poate fi executat, ce risc in condițiile de față? pot fi executate bunurile de pe numele soției?
Bună ziua,
Puteți încerca să formulați o cerere de plată eșalonată, în cadrul procedurii execuționale.
Dacă ați luat creditul pe numele dvs., soția dvs. nu poate fi executată.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
Doar daca creditul nu a fost luat pentru acoperirea unor cheltuieli comune.

Articolul 351
Datoriile comune ale soților
Soții răspund cu bunurile comune pentru:
a) obligațiile născute în legătură cu conservarea, administrarea sau dobândirea bunurilor comune;
b) obligațiile pe care le-au contractat împreună;
c) obligațiile asumate de oricare dintre soți pentru acoperirea cheltuielilor obișnuite ale căsătoriei;
d) repararea prejudiciului cauzat prin însușirea, de către unul dintre soți, a bunurilor aparținând unui terț, în măsura în care, prin aceasta, au sporit bunurile comune ale soților.