Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt IDM la CFR-SA. Desi in Ordinul 50/03/1990 spune ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt IDM la CFR-SA. Desi in Ordinul 50/03/1990 spune ca am dreptul ...

Sunt IDM la CFR-SA. Desi in Ordinul 50/03/1990 spune ca am dreptul la grupa de munca (grupa 2). Nu am grupa de munca.
IDM-istii pana la 31/03/2001 au fost incadrati in grupa I.
Incepand cu 01/04 s-a lucrat in conditii de munca(speciale, deosebite, alte si normale).
IDM-istii au ramas incadrati in conditii normale ce munca.
Puteti fi incadrat in grupa de munca numai daca firma a intocmit anual documentele necesare pentru locuri de munca/ meserii incadrate in grupa de munca, a primit avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locurile de munca nominalizate de catre firma si ati fost nominalizat prin document intern al firmei la loc de munca incadrat in grupa de munca.
Ordin nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994 a podus efecte pana la aparitia Legii nr. 19/ 2000.
In continuare au fost emise hotarari de guvern (HG nr. 261/ 2001 cu modificarile si completarile ulteriore, ultima HG nr. 1014/ 2015 pentru conditii deosebite de munca, respectiv HG nr. 1025/ 2003 cu modificarile si completarile ulterioare, ultima HG nr. 1273/ 2012 pentru conditii speciale de munca.
Tot pentru conditii speciale de munca s-a emis HG nr. 1284/ 2011 modificata prin HG nr. 924/ 2017.
La aparitia Legii nr. 263/ 2010 s-au aplicat prevederile acesteia.