Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Logodnicul meu a fost arestat în Ungaria, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Logodnicul meu a fost arestat în Ungaria, inițial ...

Bună ziua!
Logodnicul meu a fost arestat în Ungaria, inițial dându-i arest preventiv pentru 72 de ore.
Ce se poate face pentru a afla care este avocatul desemnat din oficiu care îl reprezinta fără a trebui sa merg în Ungaria.
Menționez ca am sunat la penitenciar spunând ca nu pot sa îmi dea aceste detalii deoarece nu sunt ruda cu acesta.
Părinții dansului aflându-se în spital nu pot obține informații.
Se poate sa aibă și acces la apeluri? Și dacă da, îmi puteți spune care sunt demersurile care trebuiesc îndeplinite?
Va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!
Avocat din Ungaria sau avocat din Ardeal vorbitor de maghiara.
Incercati sa apelati la avocat român.
Eu am avut situații asemănătoare cu state din vestul Europei și m-am înțeles foarte bine cu ei.
Are dreptul la avocat român.
Nu trebuie ca avocatul sa se deplaseze în Ungaria deoarece ar fi costuri foarte ridicate.Insa, este bine sa stiti ca avocatul român se poate deplasa și în Ungaria ca sa ia direct contact cu el.
Cu Ungaria sau alte state din fostul lagăr comunist nu am avut treaba pana acum.
Este posibil sa fie necesar ca avocatul.sa fie foarte dur deoarece în Statele din fostul lagăr comunist sunt mai duri oamenii din organele de ancheta penala.

Varianta cu avocat vorbitor de maghiara ar fi buna dar sa știți ca ungurii nu prea ii agreaza pe cei din Ardeal dacă vorbesc maghiara pentru ca nu vorbesc bine și ungurii sunt naționaliști.
Am aceste informații de mulți ani și lucrurile sunt la fel și acum.

Este mai bine sa vorbești în engleza cu ungurii decât in maghiară stricata.
Și germanii se supăra dacă le pocesti limba.
De aceea cu nemții vorbesc engleza și nu germana.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Teoria e buna, practica însă...
De la penitenciar mi s-a spus ca nu poate sa sune un avocat roman sa ia legătura cu el pe motivul "cum poate sa demonstreze el ca e avocat".
Avocatii se descurca.
Daca eu pot inseamna ca poate orice avocat.Deci, se poate rezolva.
Și eu sunt tot avocat...doar ca știu sa lovesc mereu adversarul în punctul slab folosind multă strategie...
Au stilul comunist ungurii ca și romanii chiar și după atâția ani...
Avocatii care cunosc și comunismul și democrația se pot descurca.
Este și acesta un aspect practic care trebuie evaluat de client...
Și costul operațiunii juridice mai contează.
Este ceva de lucru pt ca trebuie folosite multe științe, în afara de drept...
Nu ajung 100 euro...decât pentru o faza preliminara de consultanta, după estimarea mea.
Deja am pierdut mult timp numai sa va dau niște coordonate sigure de orientare și pentru avocati și pentru dvs.

Undeva la 200-300 euro e posibil.sa.gasiti avocat ungur care sa meargă direct la el.
Aveti și aceasta varianta care poate fi cea mai ieftină.
Doar ca ar trebui sa platiti și traducător.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat