Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cereri cu valoare redusa
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cereri cu valoare redusa

Buna ziua,

Mi-a fost anulata o cursa aeriana si am fost anuntat despre aceasta cu 1 zi inainte. In acea perioada nu eram in stare de urgenta, iar motivul a fost 'cauze operationale'.

Conform unei hotarari europene, sunt indreptatit sa fiu despagubit cu 400 de euro. Din cate am inteles, ANPC poate amenda compania daca nu ii poate obliga sa ma despagubeasca. Din pacate ANPC nu mi-a raspuns de 4 luni si mi-am pierdut speranta ca vor putea sa ii determine sa imi ofere despagubirea.

Am citit ca exista o procedure europeana pentru cereri cu valoare redusa si as dori sa ma adesez direct instantei pentru plata despagubirilor. Din pacate nu gasesc informatii unde mai exact ar trebui sa depun cererea pentru chemare in judecata. Se face la judecatoria din raza judelui de resedinta? Exista o judecatorie speciala?
Adresati direct cererea companiei aeriene.
Ei știu ce au de făcut.
Mi-au ignorat trei cereri pana acum. Din asta trag concluzia ca nu vor sa-mi plateasca despagubirie.
student02, utilizator