Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... CASCO -recuperare daune din cauza lipsei bunului ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

CASCO -recuperare daune din cauza lipsei bunului asigurat?

Buna ziua si.. multumesc anticipat!

Ma puteti ajuta cu un sfat pentru urmatoare speta:
O polita CASCO prin leasing - o masina in service de 1,5 ani.
Masina a fost achizitionata si declat in polita CASCO pt activitatea de inchiriere.
Acum, am primit de la CASCO propunerea de a primi banii pt a o repara in regim propriu.
Intrebarea mea: suma pe care asiguratorul o propune, acopera doar reparatia masinii. Ar trebui cumva sa acopere si daunele datorate neinchirierii masinii timp de 1,5 ani?

Mentionez ca in acest dosar sunt implicati: dealer-ul auto (care NU comanda piesele), firma de reparatie (care nu are cu ce repara masina), leasingul, asiguratorul si noi.
Suntem indreptatiti sa solicitam asiguratorului si daune pentru perioada in care nu am putut valorifica bunul?

Multumesc!
Simona
~ Conținut șters la cerere ~