avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... CASCO -recuperare daune din cauza lipsei bunului ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

CASCO -recuperare daune din cauza lipsei bunului asigurat?

Buna ziua si.. multumesc anticipat!

Ma puteti ajuta cu un sfat pentru urmatoare speta:
O polita CASCO prin leasing - o masina in service de 1,5 ani.
Masina a fost achizitionata si declat in polita CASCO pt activitatea de inchiriere.
Acum, am primit de la CASCO propunerea de a primi banii pt a o repara in regim propriu.
Intrebarea mea: suma pe care asiguratorul o propune, acopera doar reparatia masinii. Ar trebui cumva sa acopere si daunele datorate neinchirierii masinii timp de 1,5 ani?

Mentionez ca in acest dosar sunt implicati: dealer-ul auto (care NU comanda piesele), firma de reparatie (care nu are cu ce repara masina), leasingul, asiguratorul si noi.
Suntem indreptatiti sa solicitam asiguratorului si daune pentru perioada in care nu am putut valorifica bunul?

Multumesc!
Simona
Cel mai recent răspuns: Mihaela Molnar , Consultant asigurari 18:12, 30 Decembrie 2021
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Polita de asigurare tip casco georgeme georgeme In aprilie 2010 am incheiat o polita de tip CASCO, fara fransiza, valabila 1 an. In iulie 2010 am avut un eveniment cu masina(am lovit un caine) care s-a ... (vezi toată discuția)
Reparație auto efectuată fără aprobarea asiguratorului Alex265 Alex265 Bună ziua. Am rugămintea să mă ajutați cu următoarea situație. Am avut o poliță CASCO la un anumit Asigurator cu valabilitate până la data de ... (vezi toată discuția)
Somatie de plata service auto lucian2011 lucian2011 Buna ziua,in data de 28.06.2011 unul din autovehiculele societatii a fost implicat intr-un accident auto.Am mers la firma de asigurari,am deschis dosarul de ... (vezi toată discuția)