Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, am o nelamurire si poate scap de ea daca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, am o nelamurire si poate scap de ea daca cineva e ...

Buna seara, am o nelamurire si poate scap de ea daca cineva e dispus si stie sa ma lamureasca:....lucrez intr-o multinationala, in comert, in asa zise zilele de sarbatoare pe care le lucrez, ei zic ca ma platesc dublu.....numai ca acele ore duble sunt din banca mea de ore acumulate in timp,iar daca nu detin ore,in viitor trebuie sa lucrez suplimentar pentru recuperare.As dori sa stiu daca e corect.Multumesc.
Nu stiu ce inseamna " banca de ore" , dar daca munciti 8 ore pentru care ei zic ca va platesc dublu, nu vad de ce mai trebuie sa ia din orele de recuper4are.

Orele de recuperare ar trebui sa fie folosite pentru situatii in care, in zi obisnuita, nu va puteti prezenta la serviciu, iar ei va platesc ziua respectiva.

Asa mi se pare ca ar fi logic.
Care este durata timpului de munca menționată in c.i.m.si cât lucrati pe zi?