Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie privata pilon 2 informații
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie privata pilon 2 informații

Buna seara, cine ma poate ajuta și pe mine va rog frumos, tata a decedat luna aceasta , are pensia privata la Nn , și ca moștenitori as fi eu mama și sora mea, eu cu sora avem pensie privata la pilon 2 de pensii, mama nu are deloc, dacă facem la notar act și ii cedam mamei tot , poate primi de la Nn banii Cash?
Jupanterul, utilizator

raluk0207
Utilizator
21:18, 29 Decembrie 2021
Dacă prin "cedat" dvs înțelegeți sa renunțați la succesiune, ar trebui sa știți ca:
1. Renunțați la tot. Nu doar la pensie, ci la absolut toate bunurile tatălui. Opțiunea succesorala este indivizibila.
2. La succesiune vor veni descendenții de gradul 2. Adică copiii dvs, respectiv nepoții defunctului.
Deci, eu sunt fiul, vrem sa trecem tot la ea, nu contează asta, important e sa luam banii aia Cash, aveți idee dacă ii primește mama Cash, dacă nu e înscrisă deloc la pilonul 2 de pensie? Eu asa am înțeles, dar nu mi.a confirmat nimeni, ma puteti ajuta?

gi-jane2 a scris:

raluk0207
Utilizator
21:18, 29 Decembrie 2021
Dacă prin "cedat" dvs înțelegeți sa renunțați la succesiune, ar trebui sa știți ca:
1. Renunțați la tot. Nu doar la pensie, ci la absolut toate bunurile tatălui. Opțiunea succesorala este indivizibila.
2. La succesiune vor veni descendenții de gradul 2. Adică copiii dvs, respectiv nepoții defunctului.