avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie privata pilon 2 informații
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie privata pilon 2 informații

Buna seara, cine ma poate ajuta și pe mine va rog frumos, tata a decedat luna aceasta , are pensia privata la Nn , și ca moștenitori as fi eu mama și sora mea, eu cu sora avem pensie privata la pilon 2 de pensii, mama nu are deloc, dacă facem la notar act și ii cedam mamei tot , poate primi de la Nn banii Cash?
Ultima modificare: Miercuri, 29 Decembrie 2021
Jupanterul, utilizator
Cel mai recent răspuns: Jupanterul , utilizator 12:07, 31 Decembrie 2021

raluk0207
Utilizator
21:18, 29 Decembrie 2021
Dacă prin "cedat" dvs înțelegeți sa renunțați la succesiune, ar trebui sa știți ca:
1. Renunțați la tot. Nu doar la pensie, ci la absolut toate bunurile tatălui. Opțiunea succesorala este indivizibila.
2. La succesiune vor veni descendenții de gradul 2. Adică copiii dvs, respectiv nepoții defunctului.
Deci, eu sunt fiul, vrem sa trecem tot la ea, nu contează asta, important e sa luam banii aia Cash, aveți idee dacă ii primește mama Cash, dacă nu e înscrisă deloc la pilonul 2 de pensie? Eu asa am înțeles, dar nu mi.a confirmat nimeni, ma puteti ajuta?

gi-jane2 a scris:


raluk0207
Utilizator
21:18, 29 Decembrie 2021
Dacă prin "cedat" dvs înțelegeți sa renunțați la succesiune, ar trebui sa știți ca:
1. Renunțați la tot. Nu doar la pensie, ci la absolut toate bunurile tatălui. Opțiunea succesorala este indivizibila.
2. La succesiune vor veni descendenții de gradul 2. Adică copiii dvs, respectiv nepoții defunctului.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea dupa tata? buna ziua, tatal meu a decedat in mai ... cristika cristika Succesiunea dupa tata? Buna ziua, Tatal meu a decedat in mai 2021 si ar trebui sa dezbatem pentru a ne incadra in termen cu succesiunea. Singurii mostenitori ... (vezi toată discuția)
Cine va mosteni apartamentul? RicaRamurica RicaRamurica . Ei au avut un apartament. Ei au avut doua fiice care traiesc: una e mama mea si alta matusa mea. Matusa mea are un fiu .. Matusa mea si mama mea vor sa imi ... (vezi toată discuția)
Mostenire pensie privata nn Dogh Dogh Va salut. Tatal meu avea pensie privata la NN , dupa decesul lui am ramas singurul mostenitor mama renuntand la mostenirea pensiei private in favoarea mea. Cei ... (vezi toată discuția)