Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, as dori sa stiu daca imi pot lua doar cel ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, as dori sa stiu daca imi pot lua doar cel de-al doilea ...

Buna ziua, as dori sa stiu daca imi pot lua doar cel de-al doilea an pentru cresterea copilului si sa lucrez in primul. Am cautat peste tot aceasta informatie si nu am gasit niciun raspuns. Multumesc anticipat.
Da, puteti lua, doar cel de-al doilea an pentru cresterea copilului si sa lucrati in primul.
In cei 2 ani de crestere a copilului se poate lua oricand concediu de crestere a copilului. De exemplu se poate lua 2 luni, apoi se poate reveni la munca pentru 3 luni si apoi se poate reintra din nou in concediu.
alecri89, utilizator
Se poate situatia descrisa dedvs.

Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor
art.12
....
(3) Acordarea indemnizației pentru creșterea copilului sau, după caz, a stimulentului de inserție se face la cererea scrisă a persoanei îndreptățite, ori de câte ori aceasta solicită, cu respectarea condițiilor prevăzute de ordonanța de urgență.
....