Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Ce ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Ce cheltuieli ...

Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Ce cheltuieli trebuie sa platesc la asociatia de locatari, chiar daca nu locuieste numeni in apartament?
Buna seara, asociația de proprietari vă poate obliga la anumite tipuri de cheltuieli obligatori indiferent daca imobilul este ocupat sau nu.
Manuela Rășină, administrator
Aveți in primul rând la plată cheltuieli chiar dacă nu stă nimeni asta înseamnă , plata adm. , a cenzorului , a președintelui , a femei de servici , plata reparațiilor comune . Asociația poate acorda și sporuri de ședință sau premieri .
Conform disp L nr 196/2018 proprietarul este obligat sa achite lunar catre asociatia de proprietari cote parti comune si individuale
Daca detineti instalate aparate individuale contorizat consum utilitati, si aveti depusa informare oficial la asociatia de proprietari ca apartamentul nu este locuit,atunci,va revine obligatia sa achitati lunar numai cote comune ,eventual actualizari la fondurile individuale