Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara. In apartament nu locuieste nimeni de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara. In apartament nu locuieste nimeni de cativa ani buni. ...

Buna seara. In apartament nu locuieste nimeni de cativa ani buni. Pot sa aflu care sunt platile pentru intretinere la care ar trbui sa contribui? Poate cineva sa dea detalii mai exacte despre ce anume trebuie platit la intretinere in conditiile in care nimeni nu locuieste la adresa? Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Faceti o cerere catre Asociatia de proprietari sau vorbiti cu administratorul blocului.
Chiar daca nu locuieste nimeni in apartament, sunt cheltuieli lunare legate de intretinere care se platesc obligatoriu.
Conform disp L nr 196/2018 proprietarul datoreaza lunar obligatii catre asociatia de proprietari,respectiv c/v intretinere parte comuna si individuala
Daca detineti instalate aparate individuale de contorizat consum utilitati si asociatia de proprietari detine incheiat proces verbal cu index individual la parasirea locuintei,atiunci lunar va revine obligatia sa achitati cote parti comune
Adresati cerere oficiala catre asociatia de proprietari [pentru comunicare sume de plata ,presedintele de asociatie detine obligatia legala sa raspunda in termen de 10 zile