avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adresez rugamintea sa-mi spuneti, in conformitate cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adresez rugamintea sa-mi spuneti, in conformitate cu prevederile ...

Adresez rugamintea sa-mi spuneti, in conformitate cu prevederile legii asociatiilor de proprietari,daca un proprietar de apartament la bloc poate sa solicite ca pe perioade foarte lungi de timp sa nu aiba nici o persoana participanta la cheltuielile de intretinere,chiar daca vecinii observa ca nu este asa si consuma apa care sunt contorizata si necomunicata,consuma gaze ce nu sunt contorizate individual.Presedintele asociatiei poate intra in acea locuita cu scopul verificarii?Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:18, 4 Septembrie 2022
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii chiar daca nu locuiesc efectiv in imobil,detin obligatia legala sa contribuie lunar la achitare parti comune,eventual si consum individual daca nu detin instalate aparate individuale contorizat consum utilitati
Conform disp L nr 196/2018 se inregistreaza in evidenta de calcul intretinere lunara toate persoanele fara exceptie sau derogari care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in imobil
daca exista suspiciuni ca apartamentul este locuit si are consum utilitati,presedintele de asociatie de proprietary poate dispune verificarea aparatelor individuale de inregistrat consum individual apa
Pentru complete si corecta dv informare cu drepturi,obligatii,limite de competente,studiati temeinic disp L nr 196/2018
Pentru situatii speciale,presedintele de asociatie sau reprezentantul asociatiei de proprietari au dreptul cu preaviz sa solicite verificari in proprietatea individuala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, vă rog să- mi spuneți dacă mă plătesc întreținerea ... Chita Teonica Chita Teonica Bună ziua, Vă rog să- mi spuneți dacă mă plătesc întreținerea la bloc dacă nu mai locuiesc deloc acolo. Mi- am cumpărat în altă parte , unde ... (vezi toată discuția)
Am un apartament intr-un bloc cu 8 apartamente. vecinii nu vor ... mcapata mcapata Am un apartament intr-un bloc cu 8 apartamente. Vecinii nu vor sa ne constituim în asociatie de proprietari si isi fac legile lor. La apartamentul meu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o întrebare referitor la cheltuieli comune care ... Maryegy Maryegy Buna ziua, Am o întrebare referitor la cheltuieli comune care mi se pun in fiecare luna la asociatie de locatari,inclusiv consumul de apa rece pentru care ... (vezi toată discuția)