Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot vedea daca partea adversa intr-un dosar a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot vedea daca partea adversa intr-un dosar a formulat recurs ...

Cum pot vedea daca partea adversa intr-un dosar a formulat recurs prin posta ?
In caz contrar, cat timp ar trebui sa astept pentru a avea garantia ca hotararea de la fond a ramas definitiva?
Am o actiune castigata in contencios administrativ si termenul in care se putea face recurs a expirat acum cateva zile. N-a fost transmis nici prin fax, nici prin email, iar daca hotararea ramane definitiva, trebuie publicata in MO.
Ideea e ca n-as vrea sa sun la partea adversa sa-i intreb daca au formulat, pentru ca mi-e ca dupa fac aranjamente cu postasul si pun o stampila mai veche si cu ocazia asta, ii repun in termenul de recurs
ionita_emil, utilizator
Bună ziua.
Depuneți cerere de legalizare a hotărârii, pe care instanța o va soluționa în câteva zile, iar când veți merge să o ridicați, fie vi se va elibera copia legalizată, fie vi se va comunica faptul că a fost depus recurs, prin poștă, cu data plicului și a înregistrării acestuia. Trebuie să aveți în vedere și faptul că hotărârea poate fi comunicată cu 1-2 zile întârziere (față de ziua în care ați primit-o dvs.), la partea adversă.
Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
Buna ziua,
Declararea căi de atac de către partea adversă se poate verifica pe portalul instanțelor după introducerea numărului de dosar, sau prin intermediul dosarului electronic în măsura în care s-a constituit acesta.

Avocat Purcaru Nasta-Ana

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.
Depuneți cerere de legalizare a hotărârii, pe care instanța o va soluționa în câteva zile, iar când veți merge să o ridicați, fie vi se va elibera copia legalizată, fie vi se va comunica faptul că a fost depus recurs, prin poștă, cu data plicului și a înregistrării acestuia. Trebuie să aveți în vedere și faptul că hotărârea poate fi comunicată cu 1-2 zile întârziere (față de ziua în care ați primit-o dvs.), la partea adversă.
Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

Buna ziua, stiu ca suna ciudat sau pueril intrebarea, nu prea cunosc procedurile de comunicare prin posta... dar cum se verifica ca respectiva hotarare a ramas definitiva, astfel incat sa fie legalizata, in masura in care se poate ca posta sa intarzie si 2-3 saptamani?
ionita_emil, utilizator

Nasta-Ana Purcaru a scris:

Buna ziua,
Declararea căi de atac de către partea adversă se poate verifica pe portalul instanțelor după introducerea numărului de dosar, sau prin intermediul dosarului electronic în măsura în care s-a constituit acesta.

Avocat Purcaru Nasta-Ana

Da, stiu asta, deocamdata nu apare nimic pe portal, asta inseamna ca prin posta electronica(email) sau fax nu a fost declarat, dar nu stiu inca daca a fost trimis prin posta, asta era dilema
ionita_emil, utilizator
Sunt instante in care athivele,registratura nu lucreaza zilnic cu publicul si astfel lucrarile primiteprin posta mail se inregistreaza cu intarziere.Cel mai simplu e sa sunati la arhiva sau la biroul relatii cu publicul din cadrul instantei.si sa intrebati.Stati linistit nu isi risca nimeni jobul,libertatea pt procesul dvs,sa fslsifice data postei etc...