Forum Discuţii juridice Executare silită Am un credit ipotecar pe un apartament. În caz de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am un credit ipotecar pe un apartament. În caz de neplata a ...

Am un credit ipotecar pe un apartament. În caz de neplata a obligațiilor, în ce ordine se recuperează sumele?
Adică executarea silită a imobilului și apoi poprire pe salariu sau invers?
De regula, intai se urmeaza procedura executarii silite mobiliare (poprire pe conturile bancare, poprire pe salariu), iar daca nu se recupereaza debitul, se trece si la executarea silita imobiliara (vanzarea imobilului).
ce se intampla daca executorul nu retrage sumele din conturile poprite (desi ele exista acolo) iar dupa 2 saptamani de la instituirea popririi pe salariu, trimite o somatie de plata in 15 zile, ridica popririle instituite si declara ca va declansa vanzarea imobilulii detinut la licitatie publica? este vorba despre o suma care deja este disponibila in contul poprit, altfel s-ar recupera in 3 luni din poprirea salariului. Este legal?