Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, V-as ruga sa imi oferiti o parere referitor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, V-as ruga sa imi oferiti o parere referitor la urmatoarea ...

Buna ziua,
V-as ruga sa imi oferiti o parere referitor la urmatoarea speta, mai deosebita:
Salariatul demisioneaza.
In timpul preavizului, il anunta pe angajator pe mail ca are 4 zile de concediu medical.
Expira preavizul, fara ca angajatul sa aduca certificatul in original.
Se emite decizie de constatare a incetarii CIM.
La cateva zile dupa aceasta decizie, angajatul aduce certificatul.
Intrebare: angajatorul trebuie sa isi revoce decizia de constatare a incetarii CIM si apoi sa emita alta, dupa alte 4 zile, in baza ideii ca preavizul se prelungeste, chiar si retroactiv, cu perioada concediului medical ?
Multumesc.
FLORIN RADU, Avocat
Intr-adevar, angajatorul trebuie sa isi revoce decizia de constatare a incetarii c.i.m. si apoi sa emita alta decizie.