avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, V-as ruga sa imi oferiti o parere referitor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, V-as ruga sa imi oferiti o parere referitor la urmatoarea ...

Buna ziua,
V-as ruga sa imi oferiti o parere referitor la urmatoarea speta, mai deosebita:
Salariatul demisioneaza.
In timpul preavizului, il anunta pe angajator pe mail ca are 4 zile de concediu medical.
Expira preavizul, fara ca angajatul sa aduca certificatul in original.
Se emite decizie de constatare a incetarii CIM.
La cateva zile dupa aceasta decizie, angajatul aduce certificatul.
Intrebare: angajatorul trebuie sa isi revoce decizia de constatare a incetarii CIM si apoi sa emita alta, dupa alte 4 zile, in baza ideii ca preavizul se prelungeste, chiar si retroactiv, cu perioada concediului medical ?
Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 4 Ianuarie 2022
FLORIN RADU, Avocat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:58, 4 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intr-adevar, angajatorul trebuie sa isi revoce decizia de constatare a incetarii c.i.m. si apoi sa emita alta decizie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical in preaviz delia25 delia25 Buna ziua, Am un angajat in preaviz pana la data de 05.12.2011 care a adus concediu medical 4 zile. Acesta ii prelungeste perioada de preaviz, deci data ... (vezi toată discuția)
Raportul de munca poate inceta intr-o zi nelucratoare? cristina69 cristina69 Buna dimineata. Va prezint urmatoarea speta: Un angajat al unei societati comerciale primeste un preaviz de concediere in data de 08.04.2013, prin care este ... (vezi toată discuția)
C.i.m. Normandia Normandia Buna ziua. Cu respect va solicitam sfatul in urmatoarea problema: Suntem o societate care a desfiintat in baza noii organigrame un post de munca ... (vezi toată discuția)