Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL - CAEN si administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL - CAEN si administrator

Ca o firma srl sa aiba caen pe servicii medicale si sa elibereze facturi pentru servicii medicale, e nevoie ca administratorul sa fie neaparat doctor?
paul13andrei, utilizator
Bună ziua.

Da. Administrator poate fi doar un doctor iar obiectul CAEN este sub condiție.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.

Da. Administrator poate fi doar un doctor iar obiectul CAEN este sub condiție.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

Multumesc pentru raspuns
As dori, daca se poate, mai multe informatii. Nu mi se pare logic, avand in vedere ca pot angaja pe firma cadru calificat pentru prestare de serviciilor medicale; de ce trebuie ca si administratorul sa aiba calificare de doctor, avand in vedere ca se ocupa de administrarea societatii, nu de prestarea serviciilor prorpiu zis
paul13andrei, utilizator
Bună seara.

Contează prea puțin ce pare sau nu logic... contează ce spune legea.
Dvs. aveți posibilitatea să fiți asociat unic și să numiți un administrator, care să fie numit în conformitate cu prevederile legale. Administratorul doar administrează afacerea, în conformitate cu deciziile asociatului unic. În atare situație, nu văd cu ce v-ar împiedica să porniți o afacere în domeniul acesta.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună seara.

Contează prea puțin ce pare sau nu logic... contează ce spune legea.
Dvs. aveți posibilitatea să fiți asociat unic și să numiți un administrator, care să fie numit în conformitate cu prevederile legale. Administratorul doar administrează afacerea, în conformitate cu deciziile asociatului unic. În atare situație, nu văd cu ce v-ar împiedica să porniți o afacere în domeniul acesta.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

Oh, asa da. Acum am inteles
Multumesc frumos!