avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Condamnat penal, poate detine SRL ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Condamnat penal, poate detine SRL ?

Buna ziua, am o condamnare penala cu suspendare, de aproximativ 10 ani, pentru conducere fara permis. In prezent, doresc sa devin asociat unic si administrator la un SRL. In declaratia de la ONRC pe care trebuie sa o semnez, scrie ca "nu am suferit niciun fel de condamnari penale". Tinand cont de faptul ca am avut o condamnare definitiva, privind regimul circulatiei rutiere, nu pot sa devin asociat unic si administrator intr-o societate cu raspundere limitata ? Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Evoremaps , utilizator 16:08, 5 Ianuarie 2022
Bună ziua.

În raport de noile modificări, aduse de Legea nr. 162/2019, în hotărârea de condamnare, instanța trebuie să se pronunțe și asupra unei astfel de interdicții. Întrucât condamnarea dvs. este anterioară Legii nr. 162/2019, puteți să dețineți calitatea, atât de asociat, cât și de administrator într-un S.R.L.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

Va multumesc frumos !
„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.

În raport de noile modificări, aduse de Legea nr. 162/2019, în hotărârea de condamnare, instanța trebuie să se pronunțe și asupra unei astfel de interdicții. Întrucât condamnarea dvs. este anterioară Legii nr. 162/2019, puteți să dețineți calitatea, atât de asociat, cât și de administrator într-un S.R.L.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un srl poate avea inca un reprezentant legal? medical.class@yahoo.com medical.class@yahoo.com Buna seara! Un SRL cu asociat unic, care este si administrator si reprezentant legal, poate avea inca un reprezentant legal, numit la ONRC ? Multumesc! (vezi toată discuția)
Srl - caen si administrator paul13andrei paul13andrei Ca o firma srl sa aiba caen pe servicii medicale si sa elibereze facturi pentru servicii medicale, e nevoie ca administratorul sa fie neaparat doctor? (vezi toată discuția)
Buna ziua În 2019 fratele meu a decedat într-un accident rutier ... FlaviusC. FlaviusC. Buna ziua În 2019 fratele meu a decedat într-un accident rutier ce-l vinovat a cerut o expertiză care trebuia sa fie gata într-e 1 și 15 aprilie am ... (vezi toată discuția)