Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Condamnat penal, poate detine SRL ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Condamnat penal, poate detine SRL ?

Buna ziua, am o condamnare penala cu suspendare, de aproximativ 10 ani, pentru conducere fara permis. In prezent, doresc sa devin asociat unic si administrator la un SRL. In declaratia de la ONRC pe care trebuie sa o semnez, scrie ca "nu am suferit niciun fel de condamnari penale". Tinand cont de faptul ca am avut o condamnare definitiva, privind regimul circulatiei rutiere, nu pot sa devin asociat unic si administrator intr-o societate cu raspundere limitata ? Multumesc !
Bună ziua.

În raport de noile modificări, aduse de Legea nr. 162/2019, în hotărârea de condamnare, instanța trebuie să se pronunțe și asupra unei astfel de interdicții. Întrucât condamnarea dvs. este anterioară Legii nr. 162/2019, puteți să dețineți calitatea, atât de asociat, cât și de administrator într-un S.R.L.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

Va multumesc frumos !
„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.

În raport de noile modificări, aduse de Legea nr. 162/2019, în hotărârea de condamnare, instanța trebuie să se pronunțe și asupra unei astfel de interdicții. Întrucât condamnarea dvs. este anterioară Legii nr. 162/2019, puteți să dețineți calitatea, atât de asociat, cât și de administrator într-un S.R.L.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius