Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua.O persoana de 56 ani care iese la pensie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua.O persoana de 56 ani care iese la pensie limita varsta ...

Buna ziua.O persoana de 56 ani care iese la pensie limita varsta cu reducere datorita grupei,trebuie sa anunte angajatorul,sau isi poate continua activitatea in baza aceluiasi cim?
Multumesc!
La data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, contractul individual de munca existent inceteaza de drept.

Pentru continuarea activitatii , va trebui incheiat un nou c.i.m.