Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua am o întrebare. Daca o persoana majoră ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua am o întrebare. Daca o persoana majoră bate un minor ...

Buna ziua am o întrebare. Daca o persoana majoră bate un minor de 15 ani , cum poate fi pedepsit ce riscă și dacă ajuta sa faci palangere penală , iar pe mama acestuia a fost agresata și ea fizic ,iar pe tatăl acestuia a fost amenințat cu toporul, va multumesc
marcel cosmim, utilizator
Bună ziua ! În această cauză este necesară o analiză complexă a mai multor date, pentru a se putea stabili ce fel de infracțiuni au fost săvârșite. Spre exemplu, este important de știut când a fost săvârșită fapta sau când s-a aflat despre ea, ce calitate are agresorul ( este membru de familie, are în îngrijire victima), etc. Pentru a vă putea lămuri, vă recomand să consultați un avocat care să vă ofere un răspuns particularizat cauzei.
Sa întâmplat ieri, minorul fost lovit de un cetățean,poliția a amendat persoana respectiva dar vroiam să știu dacă se depune plângere penală poate fi tras la răspundere pentru ce fapta?

Av. Caldarariu Ioana-Roxana a scris:

Bună ziua ! În această cauză este necesară o analiză complexă a mai multor date, pentru a se putea stabili ce fel de infracțiuni au fost săvârșite. Spre exemplu, este important de știut când a fost săvârșită fapta sau când s-a aflat despre ea, ce calitate are agresorul ( este membru de familie, are în îngrijire victima), etc. Pentru a vă putea lămuri, vă recomand să consultați un avocat care să vă ofere un răspuns particularizat cauzei.

Ar putea fi tras la răspundere penală pentru săvârșirea infracțiunii de Loviri sau alte violențe ( art. 193 Cod penal).