avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua am o întrebare. Daca o persoana majoră ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua am o întrebare. Daca o persoana majoră bate un minor ...

Buna ziua am o întrebare. Daca o persoana majoră bate un minor de 15 ani , cum poate fi pedepsit ce riscă și dacă ajuta sa faci palangere penală , iar pe mama acestuia a fost agresata și ea fizic ,iar pe tatăl acestuia a fost amenințat cu toporul, va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2022
marcel cosmim, utilizator
Cel mai recent răspuns: Av. Caldarariu Ioana-Roxana , utilizator 19:23, 8 Ianuarie 2022
Bună ziua ! În această cauză este necesară o analiză complexă a mai multor date, pentru a se putea stabili ce fel de infracțiuni au fost săvârșite. Spre exemplu, este important de știut când a fost săvârșită fapta sau când s-a aflat despre ea, ce calitate are agresorul ( este membru de familie, are în îngrijire victima), etc. Pentru a vă putea lămuri, vă recomand să consultați un avocat care să vă ofere un răspuns particularizat cauzei.
Sa întâmplat ieri, minorul fost lovit de un cetățean,poliția a amendat persoana respectiva dar vroiam să știu dacă se depune plângere penală poate fi tras la răspundere pentru ce fapta?

Av. Caldarariu Ioana-Roxana a scris:

Bună ziua ! În această cauză este necesară o analiză complexă a mai multor date, pentru a se putea stabili ce fel de infracțiuni au fost săvârșite. Spre exemplu, este important de știut când a fost săvârșită fapta sau când s-a aflat despre ea, ce calitate are agresorul ( este membru de familie, are în îngrijire victima), etc. Pentru a vă putea lămuri, vă recomand să consultați un avocat care să vă ofere un răspuns particularizat cauzei.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar putea fi tras la răspundere penală pentru săvârșirea infracțiunii de Loviri sau alte violențe ( art. 193 Cod penal).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agresiunea Statescu Statescu Buna ziua! Intr-o altercatie sunt 2 agresori si 2 victime ale agresiunii. Unul dintre agresori loveste cu un pumn prima victima, care cade la pamant.. ... (vezi toată discuția)
Art.131 din codul penal taticu100 taticu100 Buna seara! Intr-o infractiune de lovire au fost angrenati 4 tineri (2 contra 2). Unul dintre agresori a lovit, pe rand, ambele parti vatamate. Cel de al ... (vezi toată discuția)
Violenta in familie jana orascu jana orascu ce condamnare risca agresorul cand a lovit sotia ? (vezi toată discuția)