avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Am fost citat la judecatorie pe 26 ianuarie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Am fost citat la judecatorie pe 26 ianuarie pentru:”confirmare ...

Buna ziua! Am fost citat la judecatorie pe 26 ianuarie pentru:”confirmare renuntare urmarire penala”. Am fost obligat la cheltuieli judiciare in valoare de 1000 lei pe care urmeaza sa le platesc zilele acestea. Intrebarea mea este daca este obligatorie prezenta mea pe 26, deoarece sunt in sesiunea de examene la facultate atunci, iar eu locuiesc in Iasi si ar trebui sa ma prezint la Constanta.. Ar trebui sa innaintez o cerere de confirmare in lipsa mea cu o adeverinta de la facultate? Ca in citatie precizeaza in caz de neprezentare nejustificata se poate apela la mandat de aducere.. Si se poate sa nu se mai confirme renuntarea daca nu ma prezint? Astept cu nerabdare un raspuns din partea dumneavoastra. Va multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Ianuarie 2022
Trecator1345, utilizator
Buna ziua! De obicei nu este necesara prezenta, insa in anumite cazuri este necesara prezenta, noi nu stim in ce situatie este dosarul dvs, nu avem cum sa stim. Trimiteti o hartie la judecatorie, cu datele de contact si cu dovada imposibilitatii de prezentare. In hartie precizati si pozitia procesuala, adica daca sunteti sau daca nu sunteti de acord cu "renuntarea la urmarirea penala". Daca chiar va fi nevoie de dvs, o sa se dea un alt termen de judecata si va aduce politia/jandarmul, daca nu va prezentati de buna voie, insa de obicei nu se ajunge pana acolo. Bafta la examene!


trandafir2 a scris:

Buna ziua! De obicei nu este necesara prezenta, insa in anumite cazuri este necesara prezenta, noi nu stim in ce situatie este dosarul dvs, nu avem cum sa stim. Trimiteti o hartie la judecatorie, cu datele de contact si cu dovada imposibilitatii de prezentare. In hartie precizati si pozitia procesuala, adica daca sunteti sau daca nu sunteti de acord cu "renuntarea la urmarirea penala". Daca chiar va fi nevoie de dvs, o sa se dea un alt termen de judecata si va aduce politia/jandarmul, daca nu va prezentati de buna voie, insa de obicei nu se ajunge pana acolo. Bafta la examene!

Am inteles. Va multumesc de raspuns! Imi puteti spune unde as putea gasi un model de cerere la care pot atasa dovada imposibilitatii de prezentare?
Dacă nu va prezentati, angajați un avocat care sa va reprezinte. Dacă se respinge cererea, dosarul se restituie la Parchet și urmează sa fiți trimis în judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prezenta la proces Agentevil Agentevil Ce se poate intampla daca nu ma prezint la un proces penal in stare de apel unde sunt chemat ca martor?Mentionez ca sunt in concediu de crestere copil si nu am ... (vezi toată discuția)
Numere provizorii expirate, suspendare permis, dosar penal soluționat cu nup. ce trebuie să fac mai departe? Lazar Cosmin-Celestin Lazar Cosmin-Celestin Buna ziua! In iulie 2017,am fost prins cu numerele provizorii expirate si mi s-a intocmit dosar penal si mi s-a suspendat permisul de conducere,dar mi s-a dat ... (vezi toată discuția)
Martor in instanta loredana69 loredana69 am fost citat ca martor intrun proces civil in care nu m am prezentat trimitand un fax prin care afirm ca nu am nimic de declarat.cel care m a citat in ... (vezi toată discuția)