Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Problema cu asociatii neplata dividende
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Problema cu asociatii neplata dividende

Am si eu o nelamurire:
Intr-un SRL sunt 3 asociati: unul 90%, altul 5%, si eu 5% . Din 2007, cand am facut impartirea asta in firma, nu am primit nici ban corespunzator celor 5%.Intre timp societatea a achizitionat cu credit o casa. Intrebarile mele sunt de fapt:
1. Imi revine si mie 5% din valoarea casei?
2. Ma pot indeparta ceilalti doi din SRL fara voia mea?
3. Cum fac legal o adresa prin care sa solicit dividendele din aceasta perioada?
Ok. Am înțeles. Va mulțumesc mult de ajutor.