avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Problema cu asociatii neplata dividende
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Problema cu asociatii neplata dividende

Am si eu o nelamurire:
Intr-un SRL sunt 3 asociati: unul 90%, altul 5%, si eu 5% . Din 2007, cand am facut impartirea asta in firma, nu am primit nici ban corespunzator celor 5%.Intre timp societatea a achizitionat cu credit o casa. Intrebarile mele sunt de fapt:
1. Imi revine si mie 5% din valoarea casei?
2. Ma pot indeparta ceilalti doi din SRL fara voia mea?
3. Cum fac legal o adresa prin care sa solicit dividendele din aceasta perioada?
Cel mai recent răspuns: sorinbolea , utilizator 18:45, 16 Ianuarie 2010
Ok. Am înțeles. Va mulțumesc mult de ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile actionarilor ContSters48380 ContSters48380 Buna ziua, Eu sunt actionara la o firma infiintata de fostul meu socru. Sa va spun pe scurt problema mea: in asteptarea hotararei judecatoresti de ... (vezi toată discuția)
Dividende - cui i se cuvin? andra10 andra10 As vrea sa va aflu pararea in urmatoarea problema: O societate pe actiuni inchisa a realizat profit atat in 2006 cat si in 2007. La aprobarea situatiilor ... (vezi toată discuția)
In cazul in care in calitate de actionar am fost inselat in ce infractiune se incadreaza fapta ? olden olden SUNT actionar la un S.A. , societate pe actiuni unde [b]actionarul majoritar un fost PREFECT a REINVESTIT timp de 7 ani DIVIDENTE uriase [/b](lucrari pe bani ... (vezi toată discuția)