avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, as vrea să știu și eu cum se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, as vrea să știu și eu cum se calculează pensia ...

Bună seara, as vrea să știu și eu cum se calculează pensia alimentara pentru un copil, avânt în vedere ca salariul minim pe economie este de 2550 si netul 1524, din ce sumă se calculează, din minim sau din net?
Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 10 Ianuarie 2022
Valentintin, utilizator
Din venitul net se calculeaza procentul pentru pensia de intretinere, conform legii.

Art 529 (2) C.civ Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara Denireb Denireb Buna ziua! As dori sa stiu cum se calculeaza pensia alimentara (vezi toată discuția)
Calcul pensie alimentara catalinmariusmarin catalinmariusmarin In hotararea definitiva platesc 25% din venitul net realizat pensie alimentara. In acest venit intra si ore noapte/ore suplimentare/sporuri/prime. Doresc sa ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara AlinaElla AlinaElla Buna ziua! Vreau sa stiu ce procent se plateste pensiea alimentara catre un copil dintr-o casatorie anterioara, iar daca parintele care plateste pensie ... (vezi toată discuția)