Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, as vrea să știu și eu cum se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, as vrea să știu și eu cum se calculează pensia ...

Bună seara, as vrea să știu și eu cum se calculează pensia alimentara pentru un copil, avânt în vedere ca salariul minim pe economie este de 2550 si netul 1524, din ce sumă se calculează, din minim sau din net?
Mulțumesc
Valentintin, utilizator
Din venitul net se calculeaza procentul pentru pensia de intretinere, conform legii.

Art 529 (2) C.civ Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.