Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună seara! Dacă cineva care îmi este 18 ani nu are ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună seara! Dacă cineva care îmi este 18 ani nu are acte, ...

Bună seara! Dacă cineva care îmi este 18 ani nu are acte, pentru a merge sa scoată certificatul de naștere poate fără parinti??? Repet certificatul de naștere, nici buletin nu are. Mulțumesc!
Certificatul de naștere nu se eliberează decât în baza unui act de identitate valabil. Dacă a împlinit 18 ani părinții nu îl mai pot cere, decât dacă au o procura din partea copilului. Pentru procura trebuie act de identitate...
Ce puteți face.:
Mergeți la Evidența Persoanei de la domiciliul actual. Odată cu eliberarea actului de identitate se va solicita și certificatul de naștere, conform HG 295/2021.
Daca are cine sa îl ia în spațiu, va primi carte de identitate.
Dacă nu are, carte de identitate provizorie.
Dacă nu a avut niciodată carte de identitate va dura ceva mai mult.
În oricare situație va primi și certificatul de naștere.