Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce trebuie făcut după un deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce trebuie făcut după un deces

Bună ziua. Mama mea a decedat în 6 Ianuarie 2022. Urmează ca în data de 15 Ianuarie 2022 să primească depturile salariale pentru luna Decembrie 2021 și în 15 Februarie 2022 pentru cele din Ianuarie 2022. Mama mea avea un descoperit de salar de 6900 Lei și un card de cumpărături de 3500 lei. Ea nu mai deține banii aceștia, iar din drepturile salariale se adună maxim 2300/2400 Lei. În această situație cine trebuie să plătească datoriile către bancă? Creditele sunt la BCR, mama era căsătorită, tata trăiește și suntem 2 frați. Eu am primit sugestia să nu plătesc pentru că orice credit este asigurat și decedând mama este datoria asigurării. Ce trebuie să fac în situația dată?
liviubonta, utilizator
În această situație cine trebuie să plătească datoriile către bancă?

toti mostenitorii, adica tata si toti copiii.
putin probabil sa fi avut asigurare, cautati acasa prin acte.