avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce trebuie făcut după un deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce trebuie făcut după un deces

Bună ziua. Mama mea a decedat în 6 Ianuarie 2022. Urmează ca în data de 15 Ianuarie 2022 să primească depturile salariale pentru luna Decembrie 2021 și în 15 Februarie 2022 pentru cele din Ianuarie 2022. Mama mea avea un descoperit de salar de 6900 Lei și un card de cumpărături de 3500 lei. Ea nu mai deține banii aceștia, iar din drepturile salariale se adună maxim 2300/2400 Lei. În această situație cine trebuie să plătească datoriile către bancă? Creditele sunt la BCR, mama era căsătorită, tata trăiește și suntem 2 frați. Eu am primit sugestia să nu plătesc pentru că orice credit este asigurat și decedând mama este datoria asigurării. Ce trebuie să fac în situația dată?
Ultima modificare: Miercuri, 12 Ianuarie 2022
liviubonta, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:37, 12 Ianuarie 2022
În această situație cine trebuie să plătească datoriile către bancă?

toti mostenitorii, adica tata si toti copiii.
putin probabil sa fi avut asigurare, cautati acasa prin acte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma recuperare creante. persoana decedata Marius_Serban Marius_Serban Buna ziua. Am si eu o mare problema. Mama a decedat in urma cu mai bine de 6 luni. Ea avea mai multe datorii la banci si 2 carduri de cumparaturi la 2 banci ... (vezi toată discuția)
Contracte cu banca mugabi mugabi Buna ziua. Ma numesc Ioan si asi dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema: Care sunt obligatiile mostenitorilor (copii si sotie renuntatoare la mostenire ... (vezi toată discuția)
Credit persoana decedata ella.ysa35 ella.ysa35 Buna ziua, tatal meu a decedat in decembrie 2015, in mai 2016 am facut succsiunea, in iunie 2016 am inceput sa primim plicuri acasa de la BCR ca tata avea o ... (vezi toată discuția)