Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am doi copii , am facut acte cu unul din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am doi copii , am facut acte cu unul din copii si ...

Buna ziua! Am doi copii , am facut acte cu unul din copii si i-am vandut jumatate din curte. Acum as dori,inpreuna cu sotia ,sa-i dam restul de curte si casa celuilalt copil, care ainvestit destul de mult in casa. Discutii nu sunt intre ei, se inteleg foarte bine ,la fel si noi. Care ar fi forma ccea mai buna de al pune in posesie? Cineva spunea ca ar trebui ,vanzare cumparare cu clauza. Care ar fi calea cea mai buna? Multumesc anticipat!
Daca nu pretindeti bani de la copil si nici copilul nu va achita vreun pret, nu aveti de ce sa faceti vanzare.
Incheiati fie un contract de donatie cu clauza de uzufruct viager, fie un contract de intretinere (daca doriti sa fiti ingrijiti)
Nu , nu pretind nimic,doamne fereste,doar sunt copii mei. Daca pot achit chiar eu taxele. Multumesc frumos!