Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună-ziua, doresc sa fac un credit ipotecar. Am un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună-ziua, doresc sa fac un credit ipotecar. Am un copil de ...

Bună-ziua, doresc sa fac un credit ipotecar. Am un copil de 9 ani, sunt divorțată, dar locuiesc cu cineva. Întrebarea mea este cum pot sa îmi trec copilul în contract, în cazul în care ma separ apartamentul sa ii rămână copilului, eu fiind cea care accesează creditul, doar cu venitul din salariul meu, persoana cu care locuiesc sa nu aibă drept asupra imobilului? Mulțumesc!
Nici nu o sa aiba daca nu sunteti casatorita si nu vine ca si codebitor.
Este bun propriu.
O sa aveti ceva probleme cu evacuarea domnului daca o sa locuiti impreuna in acel apartament si nu o sa vrea sa plece de bunavoie.
Nu.
Odată ca nu o sa accepte banca și apoi, de ce-ati implica un minor intr-un credit cu ipoteca imobiliara?
Cat timp stați în concubinaj, dacă va separați, la revedere! Nu are absolut nicio consecință juridica.
Dacă va căsătoriți și divorțați, iar nu are,pentru ca apartamentul va fi bunul dvs propriu, dobândit anterior căsătoriei.
raluk0207, utilizator